Suriye Ekseninde Türkiye-ABD Stratejileri Bölüm: 2

AKP, ABD iş birliği

18 Mart 2011’de Suriye’de silahlı çatışmaların başlamasıyla AKP hükümeti sınır bölgelerinde Suriyeli mülteciler için çadır kentler kurmaya başladı. Sınır bölgelerinde herhangi bir hareketlilik olmasa da AKP hükümeti bunu öngörerek bu çadır kentleri kurdu. Ardından Suriye batısındaki Suriyeliler Türkiye ye gelerek Esad karşıtı örgütlenmelere başladı. Bundan anlaşılacağı üzere Türkiye, ABD’nin Suriye politikasında en önemli aktörlerden biridir.

AKP hükümeti, ABD’nin Suriye politikasında iki nedenle başaktörüydü:

Birincisi “AKP Hükümeti Asya-Pasifik merkezli güvenlik anlayışı ile Çin’i çevrelemeye yönelen ABD’nin Ortadoğu’daki işlerini devralmıştı. ABD bu nedenle Türkiye’yi “model ortak” diye nitelendiriyordu”

İkincisi “AKP hükümeti Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanlığını yürütüyordu ve ABD’nin Irak’ın kuzeyini Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdenize açmak BOP’ un merkezi hedefiydi”

Diğer yandan Suriye ile Türkiye’nin komşu olması, 910 kilometrelik Suriye sınırının olması gibi etkenlerden dolayı Türkiye’yi Suriye konusunda baş aktör haline getiriyordu.

Türkiye’nin Suriye politikasını 4 ayrı dönemde ele almak gerekir.

Birinci dönem “AKP’nin Esad’ı hızla devirme ve Suriye’de İhvan iktidarı kurma hedefi dönemiydi.”

İkinci dönem “AKP’nin Suudi Arabistan ve Katar’la Suriye’yi üçe bölme hedefli dönemiydi.”

Üçüncü dönem “AKP’nin “Türkiye’yi Kürtlerle büyütme” hedefli dönemiydi.”

Dördüncü dönem ise “IŞİD’le mücadele ve 82. il Halep hedefli dönemdi.”

Akp’nin Esad’ı Hızla Devirme ve İhvan İktidarı Kurma Hedefi

Erdoğan ve Davutoğlu olayların hemen başında Beşar Esad’a “İktidarı Ihvan’la paylaşmayı” dayattı. Şam rejimi haliyle bu dayatmayı reddetti.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in Ankara’da yalanlanmayan şu açıklaması AKP Hükümeti’nin Suriye politikasının birinci dönemini ortaya koymaktadır:

“Türkiye’nin intikamcılığı krizin en başında başladı. Biz, Ahmet Davutoğlu’nun tıpkı Mısır’da olduğu gibi Müslüman Kardeşler‘in iktidara alınmasına dair isteğini reddettik.”[1]

Velid Muallim’in açıkladığı bu durum olayların ilk başladığı Süreçte de gündeme gelmişti. Ahram gazetesine göre Erdoğan ve Davutoğlu dördü önemli bakanlık olmak üzere kabinenin dörtte birini Esad’dan istemişti! AKP Hükümeti bunun karşılığında ayaklanmayı bastırmada Esad’a yardım edecekti!

Türkiye ve Mısır’dan sonra Suriye’de de Müslüman Kardeşler‘in iktidara gelmesi İran karşıtı cepheyi büyütecekti.

Suriye’deki ayaklanmadan iki yıl önce Esad’a Müslüman Kardeşler (İhvan) için bastıran Erdoğan hükümeti ayaklanmayla birlikte artık bunu mümkün görüyordu.

Eğer Birinci Bölümü Okumadıysanız TIKLAYIN

[1] “Velid Muallim’den Çarpıcı Açıklamalar“, Yakın Doğu Haber, 20 Ağustos 2015, http://www.ydh.com.tr/HD14102_velid-muallimden-carpici-acıklamalar.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir