Tanımlar: El-Nusra Cephesi Kimdir?

Silahlı cihatçı Selefi örgüt. Amacı Suriye’de Esad rejimini devirerek bölgede bir İslam devleti kurmaktır. Birçok ülke tarafından terör örgütü olarak tanımlanmıştır. 23 Ocak 2012’de İnternet’te yayınlanan bir videoyla kurulduğu duyuruldu. Nisan 2013’te el-Kaide’ye bağlılığını açıkladı. 28 Temmuz 2016 tarihinde el-Kaide’den ayrıldığını bildi. Yeni isimlerinin Şam Fethi Cephesi olarak değiştirdiğini açıkladı.

Fetih el Şam Cephesi olarak adını değiştirmesi

Şam Fethi Cephesi ya da Fetih el Şam Cephesi, 28 Temmuz 2016’da el-Kaide’den ayrıldıklarını duyuran en-Nusra Cephesi’nin değiştirdiği isimdir.

Yeni adıyla ‘Suriye devrimini savunma‘ amacı taşıdıklarını iddia eden örgüt, diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın yaptığı saldırı ‘bahanelerini’ engellemek için bu adımı attıklarını duyurdular. Fetih el Şam Cephesi lideri bu kararı Suriye devrimini korumak, birlik beraberlik ve Şam halkının Amerika Birleşik Devletleri taraflı güvenliğini sağlamak Amerika Birleşik Devletleri Nusra’nın El-Kaide ile bağlantılı olmasından dolayı Nusra’ya operasyonlar yapıyor ve bu operasyonlarda halk büyük ölçüde etkilendiği için verdiklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, grubun adını değiştirmesine karşın “terör listesinde kalacağı” duyuruldu.

Diğer bir tanım yazımız olan Suriye İhvanı için TIKLAYIN

Twitter hesabımızı görmek için TIKLAYIN

Tanımlar: El-Nusra Cephesi Kimdir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir