Suriye İhvanı “Müslüman Kardeşler”

Suriye İhvanı

Suriye İhvanı “Müslüman Kardeşler” kimdir? : Müslüman Kardeşler’in İslam dünyasında Mısır dışına çıktıkları ilk yer Suriye ihvanı olarak Suriye’dir. Örgüt, bu ülkede 1930’ların ortasından itibaren belirmeye başlar. Mısır’a okumaya gidip örgütün oradaki faaliyetlerinden etkilenen öğrenciler Suriye’ye döndüklerinde “İhvan”ın ilk tohumlarını atmışlardır. Ancak kurumlaşma, El Ezher’e hukuk okumaya giden ve 1941’de Hasan el-Benna ile yakın temasa geçen Mustafa es-Sıbai öncülüğünde gerçekleşmiştir. Sıbai, Müslüman Kardeşler’in Suriye kolunun ilk lideri olarak kabul edilebilir. Örgütün merkez karargâhı Halep’tedir.  
Önceleri Fransız manda yönetimine karşı İslâmî bir sosyopolitik düzen arayışını seslendiren örgüt, bağımsızlık sonrası süreçte ülkede hâkim olan modernist, laik ve “sol” havaya karşı da aynı arayışı sürdürmüştür. Özellikle de sosyalist bir pan-Arabizmi ideolojik mihver edinen Baas iktidarına karşı keskin ve kararlı bir mücadele içerisine girilmiştir.  
Örgütün bu ülkedeki kitle desteği kentli küçük esnaf ve zanaatkârlardan geldi. Kırsal kesimden ve kentli orta sınıflardan hatırı sayılır bir destek söz konusu değildir. İsrail’in kurulması ve 1948 savaşında İsrail karşısında Arap yenilgisi, “İhvan”ın Suriye’de siyasal olarak iyice kristalleşmesine yol açmıştır. 

Alıntılanılan Site Linki İçin TIKLAYIN.

 

Suriye İhvanı “Müslüman Kardeşler”” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir